İşyeri

İşyeri

Ticaretle uğraşan kişiler, inşaat ve gayrimenkul sektörü, siyasal iktidar, arz-talep dengesine bakmaksızın, dükkan almanın en karlı yatırım olduğuna inanıyorlar. Aslına bakarsanız, bu inanışlarında haksız da değiller.

YATIRIM YAPARKEN KİRA ÇARPANINA BAKIN

Konut ile dükkanların arasında 50-80 aylık bir kira çarpanı farkı göze çarpıyor. Yani iyi bir noktada satın aldığınız evin kira getirisi kendini 15-20 yılda amorti ederken, dükkan kira geliri, verdiğiniz parayı 10-12 yılda çıkarabiliyor. Bu durumda, konut veya dükkan olsun, yatırım yapmak
için elinizde bir para varsa ve bunu hangisine yatırmalıyım diye düşünüyorsanız önce kira çarpanına bakmalısınız.

Hangisinde çarpan daha avantajlıysa ona yönelmenizde fayda var. Her ne kadar kira çarpanı il, ilçe, semt, mahalle ve caddeye göre dahi değişse de, neresi olursa olsun kira çarpanının 150 ayın altında olduğu gayrimenkullere yönelmenizde fayda var.

 

 

ALIŞVERİŞ CADDELERİ KARLI

Her ne kadar son dönemde, yatırımcılar site/rezidans  projelerindeki 1+1 stüdyo dairelere yönelmiş olsalar da,
toplu konut projelerinde yaratılan alışveriş caddeleri de yatırımcılar için karlı imkanlara sahip. Site projelerinde yaratılmak istenen mahalle atmosferi, buralarda yaşayanların demografik ve sosyoekonomik yapılarının yüksek oluşu burada yatırım amaçlı satın alınacak dükkanları cazip hale getiriyor.

KİRA GETİRİSİ YÜKSEK

İşyeri ve dükkanın diğer avantajları; konuta göre daha kısa sürede, daha fazla fiyata kiraya verebilmeniz, dükkanların bakım ve onarım masraflarının eve kıyasla daha az olması olsa da, uzun vadede dükkan iyi bir yatırım aracı mı sorgulamanız da fayda var. Bir yaşam kompleksinin içerisinde kiracı getirisine sahip bir dükkanın kısa ve uzun vadede güvenli ve yüksek karlı bir yatırım olacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

LOKASYON VE GETİRİSİNDEN EMİN OLUN

Lokasyon ve getirisinden emin olunmayan yatırımlara yanaşmayın. Bu durumda uzun vadede konut sektörüne yönelmek daha avantajlı olabilir. Zira yeni nesil konutlar son dönemde lüksten ziyade birer ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yine de yatırımın araştırmasında önceliğiniz kira çarpanı düşük dükkanlar olsun.

Diğer